Elva help vede od roku 2003 Projektovou plemennou knihu šlechtění plemene Labradoodle standard (původně křížení dvou čistokrevných plemen s PP: labradorského retrívra s velkým pudlem), tedy jde o velkého psa (nad 20 kg a nad 50 cm v kohoutku).

Jiná plemena nepřikřižujeme, jiné velikosti tedy nešlechtíme – v projektu jde ve výsledku o společensko-pracovní typ psa, vhodného i pro vodění nevidomých osob, kde je třeba, aby pes měl odpovídající tělesnou konstituci a velikost v kohoutku 50 cm a více, s dobrou povahou, zdravím, vlohou pro pachové práce a s typem srsti vhodnějším k pobytu v bytě (snížená či nulová línavost chlupů, snížená či nulová dráždivost k alergické reakci na proteiny ze psí srsti).

Projekt neslouží k rozšíření designových psů – kříženců, jejíchž množení odsuzujeme!

 

Více o projektu najdete ZDE

 

 

GOLDENDOODLE

Projekt se v roce 2020 rozšířil na evidenci účelového křížení dvou plemen: goldendoodle (Zlatý retrívr a velký pudl) – tento projekt nepokračuje dále jako šlechtění (další generace), tvoří se vždy jen první generace kříženců (F1) a reagujeme tak na přímé žádosti trenérů asistenčních psů.

 

  • Goldendoodle je pracovní název pro tohoto účelového křížence dvou čistokrevných plemen, který se velmi osvědčil jako vodící pes a asistenční pes.

 

Štěňátka obou zmíněných účelových psích kříženců (labradoodle stále není ještě uznané plemeno) jsou přednostně umisťována do rukou seriózních trenérů asistenčních psů (organizací), nebo do rodin, kde pečují o osobu blízkou – do role rodinného canisterapeutického psa nebo pro výcvik psa záchranného.