V Elva help je služba PES-ASISTENT v rámci sociální služby Odborné soc. poradenství.

Tuto službu dodáváme formou „sociálního systému“, nikoli kynologického (tedy nemáme psince, kotce, tým pejskařů, kteří asistenční pejsky cvičí podle předem daných seznamů, dle typu asistenčního psa). Sociální systém ve své čiré bázi pracuje tak, že spolu s Vámi najdeme zakázku – to co přesně Vy potřebujete a spolu ji budeme postupně naplňovat. Pes je po celou dobu u Vás a je plně Váš – nikoli naší organizace. My Vás naučíme, jak pejska vést a co ho učit a jakým způsobem, aby uměl přesně to, na čem jsme se spolu domluvili. Pejska si tedy cvičíte Vy! Na závěr Vás ale čekají zkoušky přes komisí odborníků na Vaše projevy diagnózy a na trénink asistenčních psů, tyto pro Vás uspořádáme, po jejich úspěšném složení máte právo nosit status Tým asistenčního psa a získáváte od nás loga na postroj psa, postroj ideální pro službu Vašeho psa a samozřejmě naše poradenská služba pokračuje do konce života Vašeho psa anebo do ukončení naší služby z Vaší strany. Tým asistenčního psa musí svůj status opakovaně obhajovat – přezkušuje se, vždy po několika letech – cílem je tak ověřit, že pes je stále pod Vaší kontrolou, ovladatelný, veřejnosti a zvířatům bezpečný, a stále Vám umí pomáhat, tak jak byl Vámi vycvičen.

Úplně nejdříve je nutno se s Vámi vidět, poznat, promluvit si – a to nejlépe ve Vašem prostředí.
Naší filozofií je, že Pes-asistent má mít jen tu škálu dovedností, přesně podle potřeb toho, komu má účelně pomáhat. Každý takový cvik – dovednost psa bychom měli společně umět odůvodnit, v čem a proč Vám pomůže.

To tedy, z profesionálního hlediska, nelze standardizovat (předem sepsat pevný seznam dovedností). Každý Pes-asistent je naprosto jedinečný, tak jako jeho majitel.

Právě proto musí dojít nejprve k důkladnému speciálnímu sociálnímu šetření (promluvit si o tom otevřeně, co a jak potřebujete, zamýšlíte a co a jak lze vůbec od psa čekat a chtít a jak toho docílit). Také je třeba zjistit o jakého psa půjde – zapojíme Vašeho stávajícího psa? Koupíte si štěně? Koupíte si odrostlého „mlaďase“ (cca 10 měsíců – 2 roky věku) – můžeme pomoci najít plemeno, chovatele, i jedince, i sponzora pro koupi psa – ale je nutno zdůraznit, že si rodina sama kupuje SVÉHO VLASTNÍHO psa. Nepůjde ho vrátit nám – není náš!  My potom dodáváme poradenství – naučíme jak a co trénovat s pejskem – vždy jen cíleně – žádné cviky „jen pro zkoušky na závěr, aby pes jako uměl nějaký speciální cvik, jako že je asistenční“ – ne! – jen to, co opravdu potřebujete k něčemu, co reálně pomůže klientovi (dítěti, dospělému, seniorovi) k asistenci, dopomoci, podpořit, kompenzovat…
Pes, jak výše zmiňujeme, má potom samozřejmě za úkol složit zkoušku – atest, vždy jen s rodinou – jde o ucelenou „obhajobu“ klienta – „uživatele psa, nebo rodičů dítěte kterému pes bude pomáhat – proč a nač toho psa (s jeho dovednostmi) potřebujeme, plus průkazně ukázat tento proces naživo, před komisí, která se pak shodne na tom, zda klientovi a psovi zadat status „Tým Psa-asistenta“.
Vše je zdarma, náklady na psa a okolo psa si hradí rodina sama – jako každá rodina v ČR co má psa :-)  .
Pokud potřebujete více informací, ráda vše dovysvětlím i po telefonu 607725304.
Co může rodina udělat?
1) svolat „rodinnou radu“ a kriticky probrat zda psa ano – či ne, pes je i starost a někdy je i „pro zlost“ (taky někdy zlobí, taky někdy otravuje, taky je někdy nemocný a to stojí peníze, atd.)
2) probrat, zda si pořídit psí mimino, nebo dorostence (vychovávat, utírat loužičky, občas něco rozkousaného, atd… to vše ke štěněti patří :-) )
3) promyslet a probrat zda si psa přece jen nepořídit od kynologické organizace (výcvikáři-pejskaři vycvičí psa, vyberou na to peníze od sponzorů a dárců, vy získáte již vychovaného, vycvičeného psa – sice nebudou moc rozumět Vašemu postižení a jeho projevům a asi je ani nebude moc zajímat, ale pokud to od nich neočekáváte, tak je v pořádku – jsou to pejskaři, ne terapeuti či pedagogové nebo sociální pracovníci a budete podepisovat smlouvu, kde se mimo jiné upisujete k různým svým povinnostem vůči této organizaci ! pozor ! třeba i k tomu, že musíte někam jezdit na hromadné propagační akce, nebo pobytové akce !) Proto doporučuji: ČTĚTE smlouvu několikrát a v klidu, než ji podepíšete! Máte právo si ji odvést k prozkoumání domů, než ji podepíšete! Jeden podpis zajistí navázání na tuto organizaci i na cca 10 -12 let (věk dožití psa) – pro Vás osobně je i zde (většinou) vše zadarmo. Nestojí to ani žádnou Vaši námahu – takže to stojí za to, to promyslet.

 

Pes přes naší organizaci (ELVA HELP z.s.) = velká námaha, protože si jej trénujete a vychováváte vy sami – jen s naší dopomocí a poradou a nakonec zkouškami od naší organizace a „následným servisem“ !
Pokud se rozhodnete, pro trénink svého nynějšího pejska, nebo pro pořízení psa s tím, že si ho chcete trénovat Vy – přes naší organizaci, napište nám – zavolejte nám… probereme to :-)

Dále můžeme nabídnout i absolvování našich akreditovaných kurzů, kde se také o věci dozvíte mnohem více a podrobněji…
Za tým ELVA HELP

 

Andrea Tvrdá

Tel.: 607725304